ULUSAL/ULUSLARASI FOTOĞRAF YARIŞMALARIMIZ

YARIŞMA KATALOGLARI

Aladag 2023
Adana 2023
OTOFOKUS 2023

DÜNYADA OTOFOKUS FOTOĞRAF SANAT

FIAP DÜNYA KULÜPLER KUPASI

OTOFOKUS adım adım zirveye…

OTOFOKUS Fotoğraf Sanat Kulübü, uluslararası alanda önemli bir başarıya imza atarak Türkiye ve Adana’nın adını Dünya fotoğrafının zirvesine yazdırdı. Son üç yıldır katıldığı dünya kulüpler kupalarından aldığı başarının üstüne koyarak 2023 yılında en iyi Türk takımı seçildi. 

Bu yıl 18’incisi düzenlenen, 45 ülkeden 226 fotoğraf derneği ve kulübünün katıldığı Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu “FIAP” Dünya Kulüpler Kupasına 2021 yılından bu yana katılan Otofokus Fotoğraf Sanat Kulübü sıralamada 7’inci olarak mansiyon ödülü ile onurlandırıldı. 2021 yılından bu yana başarılı bir grafik yakalayan ve kulübümüz adına takımımızda yer alan fotoğraf sanatçılarımız; Alperen Akharman, Ayşe Sevil Gürel, Ergin Yöntem, Hasan Dayanıklı, Hanifi Koç, Mahmut Altun, Mehmet Değirmencioğlu, Mehmet Gökyiğit, Mürvet Rişvanoğlu, Mustafa Şahin, Nihan Büyüksural, Soner Bakır, Saniye Tunca ve Serap Ünal’a teşekkür ederiz.

PROJELERİMİZ

ADANA FOTOĞRAF HAFTASI

Adana’da 15-21 Aralık 2023 tarihleri arasında bu yıl ilki yapılan Adana Fotoğraf Haftası, sanatın ve kent kültürünün farkı alanlarına hitap eden programı ile sanatseverlerden yoğun ilgi gördü.

Kent kültürünün oluşmasında ve gelişmesinde sanatın, sanatçının önemine dikkat çeken bir içerik ile projelendirilen Adana Fotoğraf Haftası, eski bir çırçır fabrikasından restore edilerek Adana’nın kültür sanat dünyasına kazandırdığı Seyhan Çırçır Sanat Merkezi’nde yapıldı. 1000’in üzerinde sanatseverin katıldığı Adana Fotoğraf Haftası’nın açılışında, Gazeteci ve Televizyon Yapımcısı Nebil Özgentürk, Nisan’da Adana’da Portakal Çiçeği Karnavalı Fikir Önderi Ali Haydar Bozkurt, Türkiye Fotoğraf Federasyonu Başkanı Sefa Ulukan ve Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay Adana’nın kültür zenginliğine, Türkiye’nin sanat dünyasına olan katkılarına değinen konuşmalar yaptılar. Hafta’nın açılışında konuşan Etkinlik Koordinatörü Mustafa Öncül, yüzyıllar öncesinden günümüze kadar, Adana’nın her zaman büyük şehir olduğunu, bu özelliği ile Anadolu’nun birçok şehrine abilik yaptığını söyleyerek, “Özellikle çevre illerde yaşayıp da kabına sığamayan, daha iyi olmak isteyen, yenilik peşinde koşan, başarıyı hedefleyen, yaratıcı, vizyoner hemen herkes bunun yolunun Adana’dan geçtiğine inanmış ve Adana’ya gelmiştir. Adana büyük şehirdir. Gelen herkese kucak açar, geçmişi yüzyıllara dayanan engin özgürlük ve hoşgörü kültürüyle onları harmanlayıp çok kısa sürede Adanalı yapar. Adana’nın hemen her konudaki zenginliği ise işte bu özgürlük ve hoşgörü kültüründen beslenir” dedi.

100’ün 100’ü Fotoğraf Sergisi ile görkemli bir açılışla başlayan Adana Fotoğraf Haftası, bir hafta sürecek birbirinden güzel panel ve söyleşilerle devam edecek…

100’ÜN 100’ü FOTOĞRAF SERGİSİ

ADANA FOTOĞRAF HAFTASI’nın ilk yılı için bizce mütevazı bir program hazırlamış olsak da çok iddialı bir fotoğraf sergimiz var: Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılında, hafızalarımıza bir hatıra da biz ekleyip 100’ÜN 100’Ü isimli bir fotoğraf sergisi ile ADANA FOTOĞRAF HAFTASI başlıyor. 100’ÜN 100’Ü FOTOĞRAF SERGİSİ’ne “İddialı bir fotoğraf sergisi” diyoruz çünkü sergide yer alan fotoğrafların sahiplerinin tamamı Adanalı!

Sanatçılarımızın bazıları Adana’da doğmuş ve hâlâ Adana’da yaşıyor… Bazıları Adana’da doğmuş, büyümüş ama hayat rüzgârı onları Türkiye’nin, dünyanın başka şehirlerine savurmuş… Bazıları işi, bazıları eşi nedeniyle Adana’ya gelmiş ve bir daha ayrılamamış… Bazıları ise Adana’nın portakal çiçeği kokulu sokaklarını adımlamış, sıcak dostluklar kurmuş, ömür boyu unutamayacağı hatıralarla istemeye istemeye Adana’dan ayrılmış…

100’ÜN 100’Ü ADANALI FOTOĞRAFÇILAR FOTOĞRAF SERGİSİ, işte o Adanalıların, Adanalı 100 fotoğrafçının birer fotoğrafı ile oluştu. Bu sergi bir ilk. Tamamı o kentin sanatçılarının eserlerinden oluşan bir sergi olması ile bir ilk. Sergide yer alan sanatçılarımızın tamamını tek tek aradık, konuştuk, “Türkiye’de ilk kez yapılacak bir sergi olacak,” deyip sergiye “100’ÜN 100’Ü”ne davet ettik. Hiçbiri kırmadı bizi, heyecanımıza heyecan kattılar mutluluğumuzu paylaştılar, bu harika sergide yer aldılar. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz.

YÜREĞİMİZDE YAŞAYANLAR Sadece Adana’daki fotoğrafçı dostlarımızın değil, fotoğraf dünyasının tamamının yakından tanıdığı, sevdiği, saygı duyduğu, ancak aramızdan erken ayrılan dostlarımızı da unutmadık. YÜREĞİMİZDE YAŞAYANLAR fotoğraf sergimiz ile de dostlarımızı anıyoruz.

TERS IŞIKTA YAŞAM FOTOGRAF SERGİSİ

Adana’da 2023 yılının ilk fotograf etkinliği  Adana Büyükşehir Belediyesinin değerli katkılarıyla 9 Ocak 2023 tarihinde Otofokus Fotograf Sanat ailesi tarafından gerlekleştirildi. Bir hafta süreyle 75.Yıl Sanat Galerisi’nde açık olacak serginin açılış günü yoğun ilgi gördü.

Otofokus Fotoğraf Sanat üyelerinin, sınırları zorlamak ve beklenmedik perspektifler sunmak amacıyla çektikleri fotoğraflardan oluşan bu sergide yer alan ters ışık fotoğrafları, geleneksel algıyı sarsan ve izleyiciyi düşünmeye teşvik eden etkileyici bir sanat formunu fotoğeraf severlerin beğenilerine sundular.

Yaklaşık bir hafta süreyle 75.Yıl Sanat Galerisi’nde ziyarete açık olacak sergiye tüm fotoğraf severler davetlidir…

PANDEMİ GÜNLERİNDE MASKELİ YAŞAM FOTOĞRAF SERGİSİ

Adana’da 2022 yılının ilk fotograf etkinliği  Adana Büyükşehir Belediyesinin değerli katkılarıyla 10 Ocak 2022 tarihinde Otofokus Fotograf Sanat ailesi tarafından gerlekleştirildi. Bir hafta süreyle 75.Yıl Sanat Galerisi’nde açık olacak serginin açılış günü yoğun ilgi gördü.

Dünya genelinde yaşanan pandemi, insan yaşamında derin izler bıraktı ve alışılmadık bir deneyim olarak tarihe geçti. Bu zorlu süreçte, insanlar birçok değişikliğe adapte olmak zorunda kaldılar ve yaşamları üzerinde önemli etkiler bıraktı. “Pandemi Günlerinde Maskeli Yaşam” adlı fotoğraf sergisi, bu değişimleri ve insanların pandemi sürecindeki deneyimlerini görsel bir şekilde ele alıyor.

“Pandemi Günlerinde Maskeli Yaşam” fotoğraf sergisi pandemi sürecinde yaşananları belgelemek ve insanların bu husustaki deneyimini yansıtmak amacıyla düzenlenmiştir. Sergide yer alan her bir eser, pandeminin etkilerini farklı bir perspektiften ele alır ve izleyicilere derinlemesine düşünme fırsatı sunar.

“Pandemi Günlerinde Maskeli Yaşam” fotoğraf sergisi, izleyicilere derinlemesine düşünme ve empati kurma fırsatı sunar. Her bir eser, pandemi sürecinin farklı yönlerini yansıtarak, izleyicileri duygusal bir yolculuğa çıkarır. Sergi, pandeminin yaşamımız üzerindeki derin etkilerini anlamak ve paylaşmak için güçlü bir platform sağlar.

Yaklaşık bir hafta süreyle 75.Yıl Sanat Galerisi’nde ziyarete açık olacak sergiye tüm fotoğrafseverler davetlidir…

SOSYAL MEDYADA OTOFOKUS